Sabaj

Na jakiej wysokości powiesić telewizor

na jakiej wysokosci powiesic tv sabaj

Długie wieczory przed telewizorem to prosty sposób na relaks i odpoczynek. Jeśli jednak przyjmiemy niewygodną pozycję, mogą dopaść nas bóle kręgosłupa i zmęczenie wzroku. Należy oczywiście zadbać o wygodne meble wypoczynkowe, na których spędzamy czas, ale równie wiele korzyści da ergonomiczna wysokość telewizora. Przygotowaliśmy krótki przewodnik, na jakiej wysokości powiesić telewizor, żeby maratony filmowe z rodziną i granie na konsoli, były przyjemnością, a nie obciążeniem dla ciała.

telewizor w kuchni sabaj

Wysokość telewizora w różnych pomieszczeniach

Odpowiednia wysokość ekranu telewizora to taka, przy której możemy komfortowo oglądać obraz w naturalnej pozycji. Przyjmuje się, że powinniśmy umiejscowić środek ekranu na wysokości oczu oglądającego. Ta wysokość zazwyczaj znajduje się pomiędzy 100 a 110 cm od podłogi, jeśli oglądamy telewizor siedząc na kanapie. Analogicznie będzie, gdy mamy telewizor w kuchni – tu powinien być dostosowany do naszego wzrostu, bo zazwyczaj oglądamy go w pozycji stojącej. Inaczej jest, gdy preferujemy oglądanie telewizora na leżąco, dlatego telewizor w sypialni montujemy bliżej sufitu, na wysokości ok. 180 cm nad podłogą. Optymalnie można zainwestować w sufitowy podnośnik do telewizora – wtedy wygodnie dopasujemy wysokość odbiornika w zależności, czy użytkownik siedzi czy leży podczas oglądania.

Przekątna telewizora a jego wysokość powieszenia

Telewizory o większej przekątnej ekranu powiesimy wyżej, niż te małe i kompaktowe. Ważny jest zawsze środek telewizora, a nie jego górna czy dolna krawędź. Nasz wzrok skupia się właśnie na środku ekranu, a skutkiem jego obniżenia może być ból pleców i technologiczna szyja – tech-neck, czyli poprzeczne zmarszczki wywołane trwałym napięciem podbródka. Większy telewizor to też obowiązkowo większa odległość od ekranu, żeby czuć się komfortowo podczas jego oglądania. Jeśli telewizor “razi” po oczach, koniecznie zwiększmy ten dystans. Zmęczenie mięśni oczu wywołane częstym promieniowaniem ekranu może trwale uszkodzić wzrok!

granie ogladanie telewizora z podlogi sabaj

Spędzanie czasu przed telewizorem

Najczęściej używamy telewizora tradycyjnie, oglądając ulubiony serwis streamingowy lub kanał TV. Należy jednak pamiętać, że wiele osób kupuje telewizor do grania na konsoli i używa odbiornika tylko do takiego rodzaju aktywności. Wtedy częstym może okazać się siedzenie na pufie lub na podłodze, a telewizor powinien znajdować się niżej – możemy użyć uniwersalnych nóżek do telewizora i postawić telewizor na komodzie lub kredensie. Dla osób, które lubią gotowanie przed telewizorem lub fitness w domu, optymalna będzie większa wysokość. Domownicy korzystają z telewizora w salonie w różny sposób? Dla zdrowia rodziny możesz pójść na kompromis i zamontować telewizor na podnośniku, którym łatwo dostosujesz wysokość odbiornika do ulubionej rozrywki.