Plątające się kable za telewizorem wyglądają nieestetycznie i mogą stwarzać zagrożenie. Ukrycie kabli to m.in. zabezpieczenie przed dziećmi i zwierzętami, które mogą zahaczyć o plączące się przewody i zrzucić telewizor. W takiej sytuacji wyrwane gniazdko elektryczne to najmniejszy problem. W tym artykule przygotowaliśmy garść uporządkowanych porad, jak schować kable od telewizora.
Kanał lub bruzda w ścianie
Wykucie bruzdy w ścianie jest trafnym rozwiązaniem, jeśli szukasz pomysłu, jak schować kable od telewizora w ścianie nowego domu. W przypadku już funkcjonującej ściany wymagałoby to głębokiego skucia tynku i ponownego jego nałożenia. Połączenie starego i nowego tynku będzie się odznaczać. Jeżeli nie masz wyjścia i musisz skuć tynk, możesz się zdecydować na malowanie fragmentu ściany, która została ponownie zatynkowana. W efekcie takiej ingerencji, w przyszłości mogą powstawać pęknięcia na ścianie. Siatka założona pod tynk pomoże je ograniczyć i wzmocni konstrukcję.
Czy rozmiar bruzdy ma znaczenie? Najlepiej, by była ona jak najmniejsza, ale optymalnie szerokość nie powinna być większa niż decymetr. Jej głębokość musi być na tyle duża, żeby wygodnie osadzić w niej kable. Otwór, w którym umieścisz kable wewnątrz ściany może się ciągnąć od telewizora do gniazdka. Bez względu na długość kanału, zadbaj o jego wentylowany wlot i wylot, by uniknąć przegrzania kabli.
Schowanie kabli w ścianie
Do profesjonalnego ukrycia kabli w ścianie może posłużyć korytko lub kanał z rurek PCW albo PVC. Kanał można zamontować samodzielnie, ale lepiej poprosić o pomoc serwis elektryczny. Doświadczony monter będzie wiedział, jak skrócić kable i profesjonalnie wykona wszystkie potrzebne prace serwisowe, tak, żeby wyeliminować zagrożenie porażenia prądem. Do ukrycia przewodów można wykorzystać też peszle, czyli karbowane rury elektroinstalacyjne z tworzywa. Peszel pozwala na łatwe schowanie kabli wewnątrz, a pianka montażowa zapewni jego pewne zamocowanie w ścianie.
Ukrycie kabli bez kucia ściany
Wiercenie czy kucie w ścianach może zniszczyć dekorację, która już na nich jest. Aby estetycznie schować kable od TV i dekodera, nie trzeba niszczyć ściany. Praktycznym rozwiązaniem jest zasłonięcie kabli przy pomocy paneli lub innego materiału. Można pokryć nowym materiałem całą ścianę, zmieniając jej dekorację, lub – jeśli nie jesteś gotowy na remont, przykrycie tylko wąskiego fragmentu, gdzie poprowadzone są kable. Do przykrycia całej ściany świetnie nadają się strukturalne panele dekoracyjne, panele drewniane lub ich tańsza wersja z okładziny MDF. Przestrzeń między ścianą a płytą wystarczy na ukrycie problematycznych przewodów.
Maskowanie kabli TV na ścianie
Dużą wygodą i estetyką charakteryzuje się użycie maskownicy. Poziome lub pionowe maskowanie zwisających kabli jest praktyczne i zapobiegnie ich plątaniu się. Maskownica jest prosta w montażu i zazwyczaj prosto się otwiera. W ten sposób schowane kable są też łatwo dostępne, a to ogromna zaleta w przypadku, gdy potrzebujesz się do nich dostać, aby je wymienić lub dołożyć kable nowego urządzenia, jak dekoder czy antena. W większości przypadków listwę maskującą można malować. Często pojawia się pytanie, czy warto maskować kable od TV. Zależne jest to od oczekiwań użytkownika, ale my uważamy to za świetny pomysł wpływający na estetykę wnętrza.
Organizer na kable
W przemyśle elektrotechnicznym organizery to dość proste i uniwersalne rozwiązanie. Nie wymagają dodatkowej pracy – wystarczy schować kable do środka. Przy wyborze organizera należy się kierować jego rozmiarem i materiałem, z którego jest wykonany. Ważne, żeby były to bezpieczne materiały przeznaczone do instalacji elektrycznej, które nie ulegną stopieniu lub zapłonowi. Ogromnym plusem organizerów jest to, że ich montaż nie wymaga fachowca, a łatwy dostęp do przewodów to gwarancja wygody. Można umieścić je na podłodze lub w dowolnym miejscu, gdzie nie będą widoczne. W podnośnikach z serii K-Premium stosujemy patent, który przeznaczeniem nawiązuje do organizerów – nasza prowadnica kabli podnosi się razem z telewizorem, dzięki czemu luźno wiszące przewody nie rozpraszają podczas oglądania ulubionych reality-show.
Zaciskowe opaski kablowe
Jeśli telewizor występuje solo, bez dodatkowych akcesoriów jak konsola czy nagrywarka, może wystarczy spiąć kable razem przy pomocy opasek kablowych. Popularne trytytki mają szerokie zastosowanie w porządkowaniu elektroniki. Zazwyczaj są też wykonane z materiałów nieprzewodzących prądu. Trytkami można także przymocować kable do mebla lub podnośnika – stosujemy ten pomysł w wielu naszych podnośnikach, np. Rotolifcie.
Kable schowane w meblu
Szafka RTV z panelem na kable lub przelotką to pomysł na schowanie nie tylko kabli, ale też… telewizora. Nasze podnośniki K-Eco świetnie nadają się do zabudowania w meblu. Dzięki temu kable są niewidoczne, a telewizor nie zbiera kurzu w momentach, kiedy nie jest używany. Podczas budowy mebla należy tylko pamiętać, żeby dobrze przymocować podnośnik i zostawić otwory wentylacyjne.
Kable w drugim pokoju
W zależności od pomieszczenia, telewizor może być inaczej przymocowany i mieć inne przeznaczenie. Jeśli posiadasz telewizor w kuchni lub w łazience, należy zadbać o zabezpieczenie przed wilgocią. W salonie czy sypialni warto poprowadzić przewody przede wszystkim tak, żeby osiągnąć dobry efekt wizualny. Można przymocować przedłużacz do ściany bezpośrednio za telewizorem lub pójść o krok dalej – jeśli potrzebujesz np. przeprowadzić przewody telewizji kablowej lub antenowe do sąsiadującego pokoju, przeprowadź je przez otwór w ścianie. To inwazyjne rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, jeśli rzeczona ściana nie jest grubą ścianą nośną. Przeprowadzone kable możesz schować w meblu lub organizerze w drugim pokoju, a frontową część ściany zagipsować, przykryć sklejką lub zasłonić płytą gipsowo-kartonową.
Połączenie bezprzewodowe
Wiele dodatkowych urządzeń, które podłączamy do telewizora, także ma brzydkie kable. Przewody dekodera, głośników czy innych sprzętów audio, które są częścią kina domowego, można zorganizować przy pomocy jednej lub kilku powyższych metod. Rozważ jednak, czy sprzęty nie pozwalają na połączenie z telewizorem przy pomocy nowoczesnych technologii bezprzewodowych. Także w naszych podnośnikach stosujemy wygodny i niezawodny moduł Wi-Fi – K-SMRT, który pozwala na bezprzewodowe połączenie się z urządzeniami instalacji smart-home. Innym wygodnym połączeniem jest technologia bluetooth.
Wzór z kabli
Odsłonięcie kabli zasilających i antenowych może być okazją do wykazania się kreatywnością. Przewody można przykleić do ściany, tworząc kreatywny wzór. Taka ozdoba to pracochłonne zajęcie, ale dla prawdziwego artysty nawet okablowanie może być materiałem, z którego stworzy prawdziwe dzieło.
Neueste Kommentare